Főoldal
Menyhárt Jenő - Itt kísértünk
Megjelent: Új Magyarország   
1992. október 17. szombat, 00:00

Az utolsó buli. Az utolsó utáni buli. Az utolsó utáni utáni Európa Kiadó buli. Hányszor hallhattuk ezt a nyolcvanas évek közepén, majd kiderült, lesz még egy. Aztán a rendszerváltozás környékén eltűnt a zenekar, tagjaik más-más formációkban bukkantak fel. Nemrég pedig A Balázs Béla Stúdió és a Magyar Narancs évadnyitó kulturális hajókirándulásán Menyhárt Jenő bejelentette: újra játszik, sőt lemezt készít az Európa Kiadó. A „nyolcvanas évek rock „rock and roll lázadóinak” egyik reprezentáns zenekara tehát újra aktivizálta magát, az Itt kísértünk, Love '92 című programjukkal október közepe óta járják az országot. Ma este Budapesten, a Körcsarnokban lépnek fel. Menyhárt Jenőt, az együttes vezetőjét azonban nemcsak jelenükről, hanem cseppet sem zökkenőmentes múltjukról is kérdeztem.

  • Új zenei anyagotok a Magyar Narancs és a BBS támogatásával készül, s ez egyáltalán nem meglepő, hiszen annak idején a Love '82 című műsorotokat is utóbbi hathatós közreműködésével sikerült rögzíteni.

A Balázs Béla Stúdióban sok hasonszőrű és -gondolkodású művész dolgozott, akikkel intenzív szellemi kapcsolatban álltunk - rendszeresen dolgoztunk például egymás munkáiban -, és miután a stúdiófelvételekhez sok pénz kellett, ottani barátaink felajánlottak egy lehetőséget: nevezzünk be az általuk kiírt filmpályázatokra. A tagság - tehát a baráti kör - aztán úgy dönt, hogy miután zenés filmről van szó, először fel kellene venni a zenei anyagot. Mindenki tudta, hogy szó sincs filmről, de miután a MAFILM ellenőrizte a BBS-t, valamilyen formát kellett adni a dolognak. Beadtuk hát a forgatókönyvet, a tagság „hosszú vita után” megszavazott harmincezer forintot, amely elégnek bizonyult arra, hogy egy hónapot eltöltsünk az Ikarusz stúdiójában. Ez az összeg nem ment a BBS filmjeinek rovására, nekünk azonban jól jött. Az így felvett anyagot ma ugyan nehezen lehetne stúdiófelvételeknek nevezni, de belőlük az akkoriban közkézen forgó koncertkazettákhoz képest kihallatszott a zene és lehetett érteni a szöveget. Aztán a tagság úgy döntött, mégse forgassuk le a filmet. Ezt a manővert 1984-ben megismételtük.

  • 1985-ben lehetőséget kaptatok nagylemez készítésére, ami azt hiszem nemcsak számomra jelentett nagy meglepetést. Mi idézte elő ezt a hirtelen hangulatváltozást a Hungarotonnál?

Amikor 1985-ben Erdős Péter magához hívatott, nem is értettem, mit akar tőlem. Mikor bementem, mondta, üljek le, meg fogok lepődni: lemezt szeretne készíteni az Európa Kiadóval. Képzelheted, hogy elképedtem. Elkezdtünk beszélgetni, majd egymás hosszas kóstolgatása után egy mindkettőnk számára elfogadható feltételrendszerben állapodtunk meg. Mai fejjel teljesen világos az egész. Mi még nem tudtuk, de ők már sejtették. Ez egy lépés volt a részükről, egyfajta füttyjel. Most megegyezős korszak fog jönni, amelyben adott esetben mindkét fel számára életképes feltételeket lehet teremteni.

  • Milyen kompromisszumokat kellett kötnötök? Egyes számok nem szerepelhettek, esetleg szövegeket át kellett írni?

A hozzánk hasonló, határmezsgyén mozgó zenekarok általában beadtak tíz számot, ebből kettőt-hármat kihúztak, a többiből lett a lemez. Esetleg sorokat vagy szövegrészeket is át kellett írni. Ebbe semmiképpen nem akartam belemenni. Erdős Péterrel tulajdonképpen abban egyeztünk meg, hogy a beadott műsort nem fogjuk megvitatni, részekre szedve tételesen megtárgyalni, hanem két válasz lehetséges: igen vagy nem. Így is történt. Beadtam és igent mondott, úgyhogy ettől kezdve az történt, amit mi akartunk.

  • De előtte nyilván mérlegelted a helyzetet: mi az, ami lemehet, és mi az, ami nem.

Természetesen. A biztonság kedvéért - hogy a lelkiismeretem is nyugodt legyen - beadtam egy, a régi számokból (Szabadíts meg a gonosztól, Mocskos idők) álló műsort is. Arra is igent mondtak. Tehát kiadhattuk volna. De eszünk ágában sem volt kiadni. Az akkori magyar kultúrpolitika ugyanis állati rafináltan működött: mindent meg lehet jelentetni, csak nem a megfelelő időben. Az egész egyfajta késleltetésre épült. Amikor az a könyv vagy az a film már nem azt jelenti, amit eredetileg. Egyfajta utólagos kiárusítás folyt. Éppen a Hungaroton- tárgyalások idején hallottam, hogy Kex-lemezre gyűjtenek anyagot, sőt a Beatricével is egyezkednek! Tisztán látható volt, hogy az Európa Kiadó esetében is valami ilyesmiről van szó. Ez olyan csapda, amelybe nem szabad belesétálni. Másrészt valószínűleg mindenki úgy érezte volna - mi is -, hogy ez már nem az, hiszen ez stúdiófelvétel, és egyébként is miért most, és mi köze az egészhez a lemezgyárnak. Ugyanakkor nekünk sem lett volna felemelő, hogy miután játszottuk azokat a számokat öt évig és felvettük az Ikaruszban, most Törökbálinton, a lemezgyártás stúdiójában az egészet újra rögzítsük. Mindent akkor kell kiadni, amikor az aktuális. Tehát, ha lemez, akkor azon az 1985-ös Európa Kiadó lesz rajta. Azok a számok, amelyeket akkor írtunk, vagy ha nem, ahogy azokat akkor játszottuk. Így is lett. De ez teljes mértékben a mi döntésünk volt.

  • Sorozatos tagcserék után 1988-ban került a boltokba a második nagylemezetek, a Szavazz rám, amelynek címadó dala a régi URH-szám újrafeldolgozása, újraértelmezése.

Ez a lemez tulajdonképpen az Európa Kiadó romjain jött létre. De ez nem is volt baj, mert teljesen más lemezt szerettünk volna készíteni, mint amit tőlünk korábban megszoktak, hiszen a nyolcvanas évek végén teljesen másról volt szó, mint korábban. Ezt a „Szavazz rám” mintegy megelőlegezte. S bár a lemezborítót egy évvel később valódi választási plakát formájában lehetett látni a budapesti utcákon, ezt nem politikai irányvonalnak, hanem általában a „bennlevés”, a szisztémában való bennélés emblémájának választottam. Hogy világos legyen: nem azok az idők jártak és járnak, amikor akár a kultúrában, akár az élethelyzetekben a társadalmon kívüliség, a társadalommal való szembenállás idejét élnénk - és most az egész világról beszélek -, hanem ma valahogy minden belül és párhuzamosan történik. Párhuzamos kultúrák léteznek, amelyek találkoznak. Nincs elkülönült kommersz és nem kommersz. Olyan lemezt szerettem volna csinálni, ami ilyen. Amely többi módon hallgatható, illetve több ember számára hozzáférhető, és ami nem nyersen, hanem sokkal finomabban hat és működik.

  • A lemez megjelenése után azonban a zenekar-legalábbis úgy hírlett -fel is oszlott.

Az Európa Kiadó soha nem oszlott fel. Ezek sokkal inkább sorsszerű kérdések és döntések. Az Európa Kiadó körülbelül tíz ember, akikkel a nyolcvanas éveket egyfajta szellemi és sorsközösségben csináltuk végig. Most újra elkezdtünk játszani. Nem tudom megmagyarázni, hogy miért éppen most; egyszerűen így alakult. Az embernek megvan a saját belső tempója, a zenekar a saját törvényei szerint működik.

  • Ma ugye, nagy divat a régi nagyoknak összeállni és újrajátszani. Nem félsz, hogy az Európa Kiadó is belesodródik a nosztalgiázás zsákutcájába?

A mienk egyáltalán nem nosztalgikus jellegű vállalkozás, hiszen elsősorban új számokat fogunk előadni. Lehet, hogy ezek kevésbé dühösek, kevésbé ingerültek, de most ilyeneket írtam. Valószínűleg igaz, hogy az embernek élete folyamán módosulhatnak az alaphangulatai.

  • A lemez - anyagi nehézségek miatt - várhatóan csak jövőre jelenik meg. Nem kellett volna a turnét is elhalasztani?

Az sem biztos, hogy egyáltalán megjelenik. Mi azonban mindig távolságtartó zenekar voltunk. Annak idején sem érdekelt, hogy kiadunk lemezt vagy nem. Szerettünk zenélni, csináltunk néhány számot, adtunk koncerteket, s azon voltak emberek. Ez számunkra akkor is elegendő volt, ma is az. Mindenki másból él, így anyagilag nem függünk tőle. Inkább csak egyfajta szellemi kaland.

----------------------

Kapcsolódó anyagok:

Menyhárt Jenő: Új évezred, új nyelv, új környezet >> - interjú, 2001. augusztus

A múlt hieroglifái (Európa Kiadó archívok) >> - cikk, 1997. szeptember

Menyhárt Jenő: Hibernálva az Európa Kiadó >> - interjú, 1995. szeptember

Menyhárt Jenő: Itt kísértünk >> - interjú, 1992. október

Az Ultra Rock Hírügynökség jelenti >> - interjú, 1990. november

 

 

Ásatás

90-03

alt

Barátaim, ismerőseim kedves noszogatására 2010 februárjától nekiláttam feltölteni 2004 előtti anyagokat. Szándékom szerint havonta, kéthavonta haladok szemben az idővel, újabb és újabb, egyre régebbi évjáratot pakolok fel.  Legutóbb az 1990-es fontosabb interjúimat, cikkeimet tettem közprédává. A hozzájuk tartozó képeket az újságból fotóztam ki, így minőségük olyan, amilyen.

1990 - Többek között:

Az Ultra Rock Hírügynökség jelenti >>

Dohány utcai gyermekjátékok (riport) >>

Moszvka téri blues >>

A Zep-sztori >>

Paul McCartney, a konformista lázadó >>

John Lennon, a munkásosztály hőse >>

Forgács Péter: Privát Magyarország >>

1991 - Többek között:

Vedres Csaba: A sírás korszaka után >>

Jerabek Csaba a FOS-ról >>

Tilos Rádió, Budapest >>

Lakásturné (Röhrig Géza) >>

Nagy Jenő: Szamizdatos remények és csalódások >>

Frenák Pál: Belehallgatás a csendbe >>

Rezonance Art Festival >>

Hörcher László: A rend festője >>

1992 - Többek között:

Kapolcs, riadó! - Támad a szél! (nagyriport) >>

Menyhárt Jenő: Itt kísértünk '92 >>

Szakmai karrier vagy színes életpálya? (Márta István) >>

Tolcsvay: Felhangosítottam a Nemzeti dalt >>

Reménykedő eszperantó >>

Meddig jazz a jazz? (Simon Géza Gábor) >>

Sinéad O'Connor borostái >>

Révedezések szeánsz után (Hobo Morrison-estjéről) >>

1993 - Többek között:

Egy este talpig illegalitásban (Tilos Rádió) >>

Skinheadtörténelem >>

Hobo: A blues nem nyafog >>

Díszlet, rom és látomás (Fekete Lyuk) >>

Wahorn András: Gondoltam, elmegyek Amerikába >>

Török Ádám: Bódító badacsonyi bulik >>

A Király ruhája meztelen (Király Tamás portré) >>

A magyar jazz könyve >>

1994 - Többek között:

Egy ember, aki jól érzi magát (Kiss Imre) >>

Merlin kontra Merlin >>

Bozsik Yvette: A zene és tánc tiszta kapcsolata >>

(Allegro) Barbaro >>

Bródy János: A dal elpusztíthatatlan >>

Szörényi Levente: Nem értékek mentén dőlnek >>

Az Örökmozgó (P.Mobil) >>

Lois Viktor: Az ember nem csikk, hogy el lehessen >>

1995 - Többek között:

Szabados György: A szent főnixmadár dürrögései >>

Petrovics Emil: A művészet pragmatikus harcosa >>

Szelevényi Ákos: Szeretek idegennek lenni >>

Bartók 50 >>

Madárijesztők (C. Raths) >>

Sóhaj nélkül (Kronos Q) >>

1996 - Többek között:

Zeneházban zenélve, Fonóban összefonódva >>

Szonikus balesetek (Csupó Gáborról) >>

FifTini szép lassan visszavonul? (Bródy 50) >>

Grencsó és Monk találka >>

Egy kor mámoros optimizmusa (Rolling Stones R'n'R Circus) >>

Csapó Gyula: Külföldi ösztöndíjjal itthon >>

Kocsis Zoltán : Az az érvényes, ami megszólal >>

1997 - Többek között:

Egy marék szög örökség (Cziránku Sándorról) >>

A kövér oposszum (R. L. Burnside-ról) >>

Bors Jenő: Elég volt, nyugalomra vágyom >>

Bari Károly: A folklór a kultúra kötőanyaga >>

Húzzad, húzzad, muzsikásom! (A táncházmozgalomról) >>

Kis magyar pubtörténelem >>

Az élet olyan szezonális (Tundravoice) >>

1998 - Többek között:

Nyers erő és intim rezdülés (Lajkó Félix portré) >>

PJ Harvey - Nem tökéletes, de szerethető >>

Dresch Mihály: Mosolygok. Kitüntetés vagy kötél? >>

Nagy Feró: A kecske kiváló fűnyíró >>

Egy Kiss Erzsi Zene >>

Hobo: Meggazdagodni nem fogunk >>

1999 - Többek között:

Omega-koncert - Csodát senki sem várt >>

Presser Gábor: Ha nincs szponzor, nincs buli >>

Kallós Zoltán: Utolsó leszek, aki innen elmegy >>

Egy örömlány feljegyzései (Kamondy Ágnes estjéről) >>

Cziránku Kuruclemeze >>

Szemző Tibor: A hangunk sokat elárul rólunk >>

alt

2000 - Többek között:

Csalog vs Hollós - Ki kit szolgál, ki kiből él? >>

Ki tudja, meddig húzzák (A szórakoztatózenészekről) >>

Michael Flatley Show - Bombasztikus, mint a címe >>

Tátrai Tibor: A kocsma az igazi megmérettetés >>

Ákos: Keresem az utam >>

Filharmonikus blues (ÁHZ-nagyriport) >>

alt

2001 - Többek között:

Cohen, Jagger, McCartney - Érzelmes öregfiúk >>

At The Drive-In - Sűrű, tömény punkrock-óra >>

U2 - Ernyedtség és féktelen pörgés >>

Illés, Metro, Omega - Beatmatuzsálem-randevú >>

Ligeti György: Zeném lejtése a magyar nyelvé >>

Emil.RuleZ! - A bimbók a rezgéstől híznak >>

alt

2002 - Többek között:

Sziget 2002 - Meddig kell az együttlét? >>

Kispál 15 - Lovasi, a nemzedéki dalnok? >>

István, a király - Koppány, a szupersztár >>

Csontos István: A zenehallgatás életforma >>

Grencsó István: Mindenhol ugyanazt fújom >>

Népzene és zabolátlan jazz  (Dél-Alföldi Szaxofon) >>

alt

2003 - Többek között:

Hölgyek, lendületben (az új női rockhullámról) >>

Boris Kovač - A határember >>

Rácz Zoltán: A zenészek tudatosan félrebeszélnek >>

Victor Máté: Adás után törölhető? >>

Grencsó és a Csodaautó >>

Natalia M. King - Egy afro-amerikai Párizsban >>

  interjú - cikk - kritika

pop - rock - jazz - folk - etno - világzene - metál - kisérleti - elektronika - kortárs

AaA* A38 * AC/DC * Adrian Belew * After Crying * Ágens * Ágoston Béla * Ákos * Almási Enikő * Amadinda * Amber Smith * Tori Amos * Anastacia * Laurie Anderson * Anima SS * Anúna * At The Drive-In * Ávéd János * A zene ünnepe *BbB* Baba ZuLa * Bacsó Kristóf * Bálint Eszter * Balogh Kálmán * Barabás Lőrinc * Barbaro * Patricia Barber * Bari Károly * Syd Barrett * Bartók Béla * Bartók Táncegyüttes * Munir Bashir * beat irodalomBeatles * Beatrice * Benkó Sándor * Benkő László * Berecz András * Bergendy István * Berger Dalma * Biliárd fél 10 * Binder Károly * Bin-Jip * Iva Bittová * Bizottság * Björk * Black Sabbath * Blues Fools * blueskönyvek * Mari Boine * Boom-Boom * Borbély Mihály * Borlai Gergő * Bognár Attila * Bognár Szilvi * Bop-Art Orchestra * Bornai Tibor * Bors Jenő * Both Miklós * Bozay Attila * Bozsik Yvette * Böszörményi Gergely * Bródy János * Dave Brubeck * Michael Bublé * Budapest Jazz Orchestra * Buena Vista SC * Bujdosó János * R. L. Burnside * John Butler * Don Byron *CcC* Cadik * Calcutta Trió * Nick Cave * CBGB klub * Charlie * Clavier Charlotte * Che Tango * Eric Clapton * Les Claypool * Leonard Cohen * Coldplay * Paula Cole * Coolactive * Cosmopolis * CPgCsalog Gábor * Csapó Gyula * Cserháti Zsuzsa * Csík zenekar * Csontos István * Csupó Gábor * Crosby, Stills, Nash & Young * Cziránku Sándor *DdD* Dániel Annah * DAV * Miles Davis * Thornetta Davis * Deep Purple * Dél-Alföldi Szaxofonegyüttes * Dés András * Dés László * Deti Picasso * Deutsch Gábor * Dimo * Dioptrio * DJ Keyser * DJ Krush * DJ Palotai * Dobozy Borbála * Doors * Dorozsmai Péter * Doves * Dr. Valter & the Lawbreakers * Dresch Mihály * drMáriás * Drums * Dudás Lajos * Dusán * Bob Dylan *EeE* Eichinger Tibor * Elek István * Eleven Hold * Emil.RuleZ! * Eredics Gábor * Éri Péter * Erik Sumo Band * Európa Kiadó * Cesária Évora *FfF* Fábián Juli * Fekete Jenő * Fekete Lyuk * Fekete-Kovács Kornél * Fenyvesi Márton * Ferenczi György * Fesztiválzenekar * Fiatal Művészek Klubja * Ella Fitzgerald * Michael Flatley * Fókatelep * Fonó * Fonográf * Fonott Zene * F. O. System * Bill Frisell *GgG* Diamanda Galás * Gál Csaba Boogie * Melody Gardot * Gastroblues * Gaya * Genesis * Gereben Zita * Ghymes * David Gilmore * Gonda János * Göczey Zsuzsa * Grandpierre Attila * Grencsó István * Gryllus Dániel * Gyémánt Bálint *HhH* Hackertalálkozó  *  Hajnóczy Csaba * Hamar Dániel * Herbie Hancock * Halper László * Harcsa Veronika * Nikolaus Harnoncourt * Debbie Harry * Hartyándi Jenő * PJ Harvey * Heaven Street Seven * Jimi Hendrix * Herczku Ági * High End kultúra * Hobo * Hodek Dávid * Hollós Máté * Hortobágyi László *IiI* Illés * Iron Maiden * Isten Háta Mögött * István, a király *JjJ* Mick Jagger * Jakobi László * Jazz Studium * Jools Holland * Jávori Ferenc * Judie Jay * Jerabek Csaba * Norah Jones * Juhász Gábor *KkK* Kaláka * Kallós Zoltán * Kaltenecker Zsolt * Kamondy Ágnes * Kampec Dolores * Kapolcs * Karácsony János * Katona Klári * Kéknyúl * Kelemen László * Nigel Kennedy * Kesellyák Gergely * Kézdy Luca * Király Martina * Király Tamás * Kiscsillag * Kishúg * Kispál és a Borz * Kiss Erzsi * Kiss Ferenc * Kiss Imre * Kiss Tibor * Dani Klein * Kocsis Zoltán * Kolinda * Koncz Zsuzsa * Kontroll CsoportKorai Öröm * Boris Kovac * Kovács Kati * Kovács Linda * Kozma András * Kozma Orsi * Gidon Kremer * Kronos Quartet * Krsa (PASO) * Ali Hassan Kuban *LlL* Laár András * Lajkó Félix * Lantos Iván * Lantos Zoltán * László Attila * Led Zeppelin * Amos Lee * Lehotka Gábor * John Lennon * Lhasa (del Sol) * Ligeti György * Little G Weevil * Charles Lloyd * Lois Viktor * Lovasi András * Lovász Irén * Paco de Lucia * Ludditák * Lukács László * Lukács Miklós *MmM* magyarkanizsai jazz * Magyarpalatkaiak * Makám * Malecz Attila * Malek Andrea * mardi grass.bb * Boban Markovics * Mars Volta * Másfél * Másik János * Massive Attack * Mastodon * Mátyás Attila * Imelda May * John Mayall * Paul McCartney * Loreena McKennith * John McLaghlin * Megasztár * Brad Mehldau * Menyhárt Jenő * Al di Meola * Merlin Jazz Club * Merlin Kommandó * Metallica * Pat Metheny * Metro * Mieskuoro Huutajat * Mitsoura * Hank Mobley * Modern Art Orchestra * Modern Jazz Quartet * Mohai Tamás * Thelonious Monk * Alanis Morissette * Jim Morrison * Jelly Roll Morton * Charlie Musselwhite * Muzsikás * Müller Péter Iván (Sziámi) *NnN* Nagy Feró * Naplegendák * Napra * Németh Juci * nemtom..soop * Nigun * Nikola * Noir Désir * Paulius Normantas * Novák Ferenc *OoO* Sinéad O'Connor * Oláh Kálmán * Omega * Orszáczky Jackie * Ózdi Rezső *PpP* Palermo Boogie Gang * Párniczky András * Palya Bea * Gretchen Parlato * Pege Aladár * Persona Non Grata * Pesti Est * Péterfy Bori * Petrovics Emil * Astor Piazzolla * Pleszkán Frigyes * P. Mobil * Police * Ponikló Imre * Pop Ivan * Poros * Portishead * Pozsár Eszter * Premecz Mátyás * Elvis Presley * Presser Gábor * Pribojszki Mátyás * Prieger Zsolt * Pubkörkép 97 *QqQ* Qualitons * Queen * Quimby *RrR* R.E.M. * Hugo Race * Rácz Zoltán * Radics Béla * Radiohead * Ramones * Random Szerda * Random Trip * Ránki Dezső * Ripoff Raskolnikov * Claudia Raths * Joshua Redman * Mighty Mo Rodgers * Rolla János * Rolling Stones Rock'n'Roll Circus * Romano Drom * Rosta Mária * Johnny Rotten * Röhrig Géza * Rubai Trio *SsS* Santa Diver * Carlos Santana * Sári József * Sárosi Bálint * Fazil Say * Scampolo * Schuster Lóránt * Bon Scott * Sebestyén Márta * Sebő együttes * Sena * Ian Siegal * Simon Géza Gábor * Sonic Youth * Söndörgő * Regina Spector * Spiritus Noister * Spo Dee O Dee * Starsailor * Sting * Subscribe * Sütő Márton * Szabados György * Szabó Dániel * Szabó Gábor * Szabó Sándor * Szabó Tamás * Szakcsi Lakatos Béla * Szalai Péter * Szalóki Ági * SzaMaBa * Szamizdattörténelem * Szelevényi Ákos * Szemző Tibor * Sziget-sztori * Szigetvári Andrea * Szkárosi Endre * Szokolay Dongó Balázs * szórakoztatózenészek * Szőke Nikoletta * Szőke Szabolcs * Szörényi Levente * Szűcs Antal Gábor * Szvorák Kati *TtT* Tabányi Mihály * Takáts Eszter * Takáts Tamás * Tamarazene * Tankcsapda * Tátrai Tibor * Téli Márta * Said Tichiti * Tihanyi László * Tilos az Á * Tilos Rádió (1993) * Tin-Tin * Tisza Bea * Tolcsvay László * Tóth Viktor * Török Ádám * Tövisházi Ambrus * Trafó * Trio Olamar * Trio Stendhal * Trottel * Tudósok * Tundravoice * Turbo *UuU* U2 * Ujj Zsuzsi * Új Nem * James Blood Ulmer * UMZE * URH * Utolsó Óra *VvV* Váczi Dániel * Van der Graaf Generátor * Ken Vandermark * Varga Zsuzsa * Värttinä * Vas Zoltán * Vázsonyi János * Vaya Con Dios * Vedres Csaba * Suzanne Vega * Velőrózsák * Velvet Underground * VHK * Victor Máté * Vienna Art Orchestra * Vigh Andrea * Vikár László * Világgége * Vujicsics * Vukán György *WwW* Wahorn András * Waszlavik Gazember László * Paul Weller * Big Daddy Wilson * Jamie Winchester * Winkelmayer József * Womex 2000 * Lizz Wright *XyZ* Yardbirds * Zagar * Frank Zappa * Zoller Attila * Zorán * Zsoldos Báró Zoltán